אוננות, הידועה גם בשם עינוג עצמי, גירוי עצמי, או לפעמים פשוט "מאונן ", היא פעולה של גירוי מיני של איברי המין של האדם כדי להשיג הנאה מינית או אורגזמה. פרקטיקה אנושית אוניברסלית זו קיימת כבר מאות שנים, אך היא נותרה נושא טאבו בתרבויות רבות ועדיין מוקפת במיתוסים ואי הבנות. במאמר זה נחקור את העולם המורכב והמרתק של אוננות, השפעותיה הפיזיות והפסיכולוגיות, ההיסטוריה וההיבטים התרבותיים שלה, ונתייחס לדאגות נפוצות ולתפיסות שגויות.

הפיזיולוגיה של אוננות

אוננות היא פעילות טבעית ונורמלית מטבעה, והיא בדרך כלל הדרך הראשונה שבה אנשים מגלים את גופם ואת תגובותיהם המיניות. גוף האדם התפתח עם היכולת להנאה מינית, ואוננות היא חלק מזה. גם לגברים וגם לנשים יש אזורים ארוגניים ספציפיים, כולל הדגדגן והפין, אשר כאשר מגורה יכול להוביל לעוררות מינית ובסופו של דבר, אורגזמה.

במהלך אוננות, גירוי של איברי המין גורם להצטברות של מתח מיני, אשר משתחרר במהלך אורגזמה, שיא של הנאה מינית. אורגזמה היא סדרה של התכווצויות שרירים לא רצוניות המתרחשות באזור איברי המין והאגן, המלוות בתחושות של הנאה מינית אינטנסיבית ושחרור. שחרור הורמונים במהלך אורגזמה, כגון דופמין, אוקסיטוצין ואנדורפינים, יכול לייצר תחושה של רווחה ורגיעה.

ישנן דרכים רבות לאונן, ואנשים יכולים להתנסות ולמצוא את מה שעובד הכי טוב עבורם. אנשים מסוימים עשויים להעדיף להשתמש בידיהם כדי לשפשף, ללטף או לעסות את איברי המין שלהם, בעוד שאחרים עשויים להעדיף להשתמש בצעצועי מין, כגון ויברטורים, או חפצים אחרים כגון כריות או מים זורמים. המפתח הוא למצוא טכניקה וקצב שמרגיש מענג מבלי לגרום אי נוחות או כאב.

היתרונות של אוננות

אוננות היא דרך בריאה וטבעית לאנשים לחקור ולהבין את גופם ואת תגובותיהם המיניות. זה יכול לשמש סוג של הפגת מתח, כפי שהוא משחרר מתח מיני בנוי יכול לספק תחושה של רוגע והנאה. אוננות יכולה להיות גם דרך לאנשים לשחרר תשוקות מיניות ולבטא את המיניות שלהם מבלי לעסוק בפעילות מינית עם אדם אחר.

ישנן כמה ראיות לכך שלאוננות עשויים להיות יתרונות בריאותיים פיזיים גם כן. לדוגמה, זה יכול לעזור לחזק את שרירי רצפת האגן, אשר יכול למנוע בריחת שתן ולשפר את התפקוד המיני. מחקרים מסוימים מצביעים גם על כך שפיכה תכופה, בין אם באמצעות אוננות או יחסי מין, יכולה להפחית את הסיכון לסרטן הערמונית אצל גברים.
לחץ כאן

אוננות יכולה גם להועיל לבריאות הנפש. זה יכול להביא תחושות של הנאה וחיוביות, במיוחד בתקופות של בדידות, מתח או דיכאון. זה יכול גם לספק לאנשים תחושה של שליטה על המיניות שלהם ואת הגוף, עוזר לבנות הערכה עצמית ודימוי גוף חיובי.

מיתוסים ותפיסות מוטעות

למרות יתרונותיה הרבים, אוננות נותרה נושא לא מובן ושנוי במחלוקת. מיתוסים רבים ותפיסות מוטעות מקיפים את הנוהג הזה, מה שמוביל לסטיגמה ובושה. טעות נפוצה אחת היא שלאוננות יכולות להיות השלכות פיזיות שליליות, כגון אובדן ראייה או שיער. זה פשוט לא נכון. לאוננות אין השפעות פיזיות שליליות על הגוף.

מיתוס נפוץ נוסף הוא כי אוננות מתורגלת רק על ידי אנשים שהם רווקים או מתוסכלים מינית. בעוד אוננות יכולה להיות פורקן לתשוקות מיניות כאשר אנשים אינם נמצאים במערכת יחסים, זוהי גם פעילות נפוצה עבור אנשים במערכת יחסים מינית. אוננות יכולה לשפר את החוויות המיניות עם בן זוג, שכן הבנת הגוף יכולה להוביל לתקשורת טובה יותר ולסיפוק מיני.

חלקם עשויים גם להאמין כי אוננות היא רק לגברים או שזה מעשה שגוי מבחינה מוסרית או חטא. במציאות, גברים ונשים כאחד מאוננים, וזו צורה טבעית ונורמלית של חקירה עצמית. אוננות אינה נוגדת קודים דתיים או מוסריים כלשהם, וזוהי בחירה אישית שאין לשפוט או לבייש.

פרספקטיבות תרבותיות והיסטוריות

בעוד אוננות היא פרקטיקה טבעית ואוניברסלית, היא לא תמיד התקבלה או הובנה בתרבויות ובחברות שונות. בחברות מערביות רבות, אוננות נחשבה פעם לטאבו ולמשהו שיש להסתיר או להתבייש בו. בתרבויות מסוימות, זה עדיין נחשב לא מוסרי או חטא.

לעומת זאת, כמה תרבויות עתיקות, כמו המצרים והיוונים, אימצו את האוננות כמנהג נורמלי ובריא. הם האמינו שיש צורך לשמור על איזון נפשי ופיזי ואף כללו אוננות בכמה טקסים דתיים.

מהר קדימה לעידן המודרני, ואוננות הופכת אט אט למקובלת יותר ונדונה בפתיחות. בשנת 2009 הכיר האו"ם בזכות להנאה מינית והכיר בחשיבות הבריאות המינית, כולל אוננות, בהכרזתם על זכויות מיניות. עם זאת, יש עדיין דרך ארוכה ללכת במונחים של הפחתת הסטיגמה והבושה סביב אוננות.

מחשבות אחרונות

אוננות היא חלק טבעי ונורמלי מהמיניות האנושית ויכולה להיות בעלת יתרונות בריאותיים פיזיים ונפשיים. חיוני להפריך את המיתוסים והתפיסות המוטעות סביב נוהג זה ולקדם פתיחות וכנות

מאמרים מומלצים